23. Ljetni kolač sa voćem
Ovaj kolač je apsolutni hit među svima koji su ga probali, stoga preporučujem da nakon prve degustacije (li čak i prije) napravite duplu mjeru.
Puno voća, koje se kuha svega minut, te tako zadržava dosta vitamina, jako malo masnoće i osvježavajući okus, te atraktivan izgled,samo su neki od aduta ovog kolača.
Ovo je količina za tepsiju veličine pola rerne tj cca 25x40cm i za kolač visine nekih 5-7 cm. Ako želite kolač raditi u veliku tepsiju, poduplajte mjeru.SASTOJCI:
"KORA":
8dl vode
16 kašika šećera
1 vanilijin šećer
250 grama pšeničnog ili dinkel/pir griza
1/2 kg voća-minimalno
Meni je najbolji sa jagodama ili nektarinama, a odličan je i sa malinama, kupinama, borovnicama, breskvama i slično. Vjerujem da bi bio odličan i sa šumskim jagodama. Zimi je najbolje koristiti zamrznuto voće ili voće iz kompota, jer se varijante sa jabukama, kruškama, ananasom i slično nisu pokazale kao ukusne.
Uvijek koristiti samo jednu vrstu voća za jedan kolač.
KREMA:
1 mala pavlaka
200 gr štaub šećera
200 gr lješnika ili oraha, mljevenih
3 kesice šlaga (mliječnog ili biljnog, uglavnom bez jaja).
PRIPREMA:
U posudu veličine 2 litra staviti vodu, šećer i vaniliju da proključaju. Potom dodati griz i jako miješati, da se ne bi napravile grudvice. Kada je griz skuhan (prema uputstvu obično treba 2 minute), dodati voće, izmiješati i pustiti kratko da proključa. Izliti u uljem podmazanu duboku tepsiju.
Dok se "kora" hladi, samljeti lješnike i pomiješati sa pavlakom i šećerom. Ovu gustu kremu namazati preko ohlađene kore.
Umutiti šlag prema uputstvu i nanijeti preko kreme.
Dobro ohladiti i rezati na veeelike kocke.